Barzani'den 'bağımsızlık' açıklaması: Türkiye ile görüşmedik!

IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, ABD merkezli bir internet sitesine verdiği demeçte bağımsızlık için tarih verdi. Barzani, Türkiye'yle bağımsızlık görüşmesi yapmadıklarını da konuşmasına ekledi. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, bağımsızlık referandumunun bu yıl içerisinde gerçekleştireceğini söyledi.
Bu haber 2017-03-30 21:28:52 eklenmiş ve 747 kez görüntülenmiştir.

IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, ABD merkezli bir internet sitesine verdiği demeçte bağımsızlık için tarih verdi. Barzani, Türkiye'yle bağımsızlık görüşmesi yapmadıklarını da konuşmasına ekledi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, bağımsızlık referandumunun bu yıl içerisinde gerçekleştireceğini söyledi.

Barzani, Erbil ile Bağdat arasındaki ilişkilere yönelik ise, "Artık eskiye dönmemiz mümkün değil. Musul’dan sonraki Irak, Musul’dan önceki Irak’tan çok farklı olacak" dedi.

"Kalıcı çözüme ulaşmak için Bağdat ile çok ciddi bir diyalog sürecine başlamak istiyoruz" diyen Barzani, şöyle devam etti: "Ancak Erbil ile Bağdat arasındaki ilişkilerde henüz sağlam bir ilerleme kaydedilmedi. ABD, Irak’ın bütünlüğünden yana kanaat kullanmak istiyorsa şayet, birleşik bir Irak’ın varlığından söz etmenin mümkün olmadığı gerçeğini de bilmesi lazım."

TÜRKİYE İLE GÖRÜŞMEDİK

Bağımsızlık konusunda Türkiye ile resmi görüşmelerde bulunulduğu iddialarını reddeden Barzani, "Bu konuda henüz resmi bir görüşme yapmadık ancak Türkiye söz konusu meseleye kulak vermeye hazır" ifadelerini kullandı.

Barzani, ABD’ye ait bir askeri üssün IKBY toprakları içinde bulunması fikrine de sıcak baktıklarını söyledi.

Erdoğan’ın Kabul Ettiği Barzani Bağımsız Kürt Devleti Kuracak


IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani Peşmergelerin hakim olduğu bölgede bağımsız Kürt devleti kurmak için geri dönüşsüz bir yola girdiklerini, bu yıl içinde bağımsızlık referandumu yapılacağı ve referandum sonucuna göre karar verileceğini bildirdi. Geçtiğimiz ay ülkemize gelip Erdoğan ile görüşen IKBY Başbakanı Mesut Barzani, bağımsızlık konusunda Türkiye ile bir şey konuşulmadığını söyledi.

Barzani Irak Yönetimi ile ilişkilere yönelik, Musul’un işgalinden sonra bambaşka bir durum söz konusu olduğu, Musul öncesi ve sonrası tamamen değişik bir Irak olacağı, bu sebeple ilişkilerde bu yönde değişeceğini söyledi.

Neçirvan Barzani eğer ABD birleşik bir Irak görmek istiyorsa, bu konuda artık adım atmanın mümkün olmadığını söyledi. 

Türkiye ile de henüz bu konuda bir görüşme sağlamadıklarını söyleyen Barzani, Türkiye bu konuda görüşmelere hazır ve kısa süre sonra temasların kurulacağını bildirdi.

Barzani ABD ile alakalı ise ABD üssünden bir tanesi bu kurulacak Irak bağımsız Kürdistan devleti sınırları içinde olabileceğini de söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Barzani’nin televizyon kanalı Rudaw TV’de hava durumu sunarken kullanılan bayrak dikkatlerden kaçmadı. O bayrağa göre Türkiye’nin Sıvas’a kadar olan kısmı Kürdistan toprakları olarak gözüküyor. Peşmerge de Türkiye üzerinde oyun peşinde olduğunu bu durum gösteriyor. Türkiye Barzani’ye karşı nasıl bir adım atacak merak ediliyor.


ETİKETLER : barzani kürdistan bağımsızlık açıklaması
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Dünya haberleri

Yazarlar

En çok okunanlar

Arşiv Arama
- -

Asil Haber - Son Dakika Güncel Haber Portalı...
© Copyright 2017 Asil Haber.
GÜNDEM
evden eve nakliyat
SPOR
OYUNLAR
kredi kartı borcu taksitlendirme
EĞİTİM
BAĞLANTILAR
avokado fidanı
Kafkas Dans ekibi
hayır lokması
İstanbul Mehteran