Bulgaristan, Milletvekili Aziz Babuşçu’ya ’giriş yasağı’ koydu

EDİRNE Valiliği’nde Özel Kalem Müdürü İbrahim Tarancı’nın, Bulgaristan’ın Şumnu kentinde gözaltına alınarak, ‘ulusal güvenliği tehdit’ ettiği gerekçesiyle sınır dışı edilmesinin ardından, aynı gün Ak Parti İstanbul Milletvekili Aziz Babuşçu ve Sofya’daki elçilikte görevli din ateşesi Ulvi Ata’nın da ’istenmeyen yabancılar’ listesine alınarak, Bulgaristan’a girişlerinin yasaklandığı ortaya çıktı.
Bu haber 2017-03-30 21:10:16 eklenmiş ve 288 kez görüntülenmiştir.

Bulgaristan İçişleri Bakanlığı, Ulusal Güvenlik Ajansı (DANS), ülkenin ulusal güvenliğini tehdit ettiği gerekçesiyle geçen hafta Edirne Valiliği Özel Kalem Müdürü İbrahim Tarancı’yı Şumnu kentinde gözaltına alarak sınır dışı etti. Tarancı’nın 5 yıl boyunca Bulgaristan’a girişinin yasaklandığı açıklandı. Aynı gün adı açıklanmayan 2 kişinin daha aynı gerekçelerle ’istenmeyen yabancılar’ listesine alındığını duyuruldu.

Bulgar medyası o kişilerin Ak Parti İstanbul Milletvekili Aziz Babuşçu ile elçilikte görevli din ateşesi Ulvi Ata olduğunu yazdı. Bulgaristan’ın ’24rodopi’ haber internet sitesi, Aziz Babuşçu’nun fotoğraflarına yer vererek, Lütfi Mestan’ın genel başkanı olduğu DOST partisinin seçim etkinliklerine katıldığını öne sürdü.

 

Babuşçu ve Ulvi Ata’nın yasak kararı alındığında Türkiye’de olması nedeniyle ’istenmeyen yabancılar listesi’ne alınarak Bulgaristan’a girişlerinin yasaklandığı belirtildi. Ayrıca Bulgaristan’ın geçici hükümeti, dünde 2 Türk hakkında daha Bulgaristan’a giriş yasağı getirdi. Ancak Bulgaristan İçişleri Bakanlığı yasak konulanların isimlerini açıklamadı.

 

AK Parti Milletvekili Bulgaristan’a Alınmadı

Edirne Valiliği’nde Özel Kalem Müdürü İbrahim Tarancı daha önce Şumnu kentine yaptığı ziyarette tutuklanarak sınır dışı edilmişti. Şimdi ise Ak Parti İstanbul Milletvekili Aziz Babuşçu ve Sofya’da görevli din ateşesi Ulvi Ata istenmeyen kişi ilan edildi ve Bulgaristan’a girişlerine yasak konuldu.

Avrupa ile diplomatik kriz büyüyor. Hollanda ile zirve yapan krizden sonra hala yurtdışında miting yapma yada oradaki vatandaşlarla parti olarak görüşme çabalarından dolayı ülkeler milletvekili bakan hatta Başbakan seviyesindeki kişileri ülkesine kabul etmiyor. Geçen hafta Bulgaristan’a giden Edirne Valiliği Özel KALEM Müdürü İbrahim Tarancı gittiği Şumnu kendinte tutuklandı ve sınırdışı edilmişti.  Bu sefer de AK Parti İstanbul Milletvekili Aziz Başçu ve din ateşesi Ulvi Ata istenmeye kişi ilan edilerek Bulgaristan sınırından geçişine izin verilmeyeceği açıklandı. 

Bu kişiler 5 yıl boyunca Bulgaristan’a giriş yapamayacağı açıklandı.

AK Parti Avrupa’nın bu boyutta tepkilerine rağmen hala yurtdışı seçmenine ulaşma çabaları, bütün Avrupa ile Türkiye’yi krize sürükleyeceği söyleniyor. Şuana kadar 8 Avrupa ülkesi Türkiye’ye karşı ters cephe aldı. Referandum için istenmediği halde Avrupa’ya bu kadar çok girip seçmenleri ikna etme çabası göstermek, referandumda Evet oylarının yetersiz kalacağı yönünde bir düşünceye insanları sevk ettiği söyleniyor.

Bulgaristan’ın bu davranışından sonra devlet olarak neler yapılacağı merak ediliyor.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Politika haberleri

Yazarlar

En çok okunanlar

Arşiv Arama
- -

Asil Haber - Son Dakika Güncel Haber Portalı...
© Copyright 2017 Asil Haber.
GÜNDEM
evden eve nakliyat
SPOR
OYUNLAR
kredi kartı borcu taksitlendirme
EĞİTİM
BAĞLANTILAR
avokado fidanı
Kafkas Dans ekibi
hayır lokması
İstanbul Mehteran