Eğitim Arttıkça Engellilere Yönelik Duyarlılık da Artıyor

Son yıllarda engellilik konusunda toplumsal farkındalığın arttırılmasına yönelik çeşitli girişimler bulunulsa da halen engelli bireylerin toplumla bütünleştirilmesi karşısında pek çok sorun yaşanıyor.
Bu haber 2016-12-02 11:01:34 eklenmiş ve 65 kez görüntülenmiştir.

Son yıllarda engellilik konusunda toplumsal farkındalığın arttırılmasına yönelik çeşitli girişimler bulunulsa da halen engelli bireylerin toplumla bütünleştirilmesi karşısında pek çok sorun yaşanıyor. Üniversite öğrencilerinin engelli bireylere yönelik tutumlarını ve insanların davranışlarını etkileyen sosyal beğenirlik düzeylerini araştıran Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Huriye Toker, Üniversite öğrencilerinin engellilere yönelik tutumlarının büyük oranda olumlu yönde olduğunu tespit ettik dedi.

Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Huriye Toker, 3 Aralık Dünya Engelli Günü öncesi üniversite öğrencilerinin engelli bireylere yönelik tutumlarını araştırdı. İnsanların davranışlarını etkileyen sosyal beğenirlik düzeylerini de araştıran Huriye Toker, vakıf ve devlet üniversitelerinde öğrenim gören 190 öğrenciyle görüştü. İstanbul 1. Engelli Araştırmaları Kongresine kabul edilen ve üçüncülük ödülü alan araştırma hakkında bilgi veren Doç. Dr. Huriye Toker, Yaş ortalaması 22 olan katılımcıların yüzde 50,5'i erkek, yüzde 49,5'i kadın; yüzde 58,9'u devlet, yüzde 41,1'i ise vakıf üniversitelerinde eğitim gören öğrencilerden oluştu. Vakıf üniversitesi öğrencilerinin sosyal beğenirlik puan ortalamaları devlet üniversitesindekilere göre daha yüksek olup; kadınların engellilere yönelik olumlu tutumları yani duygusal tepkileri ve düşünceleri erkeklere oranla daha yüksek çıktı. Ancak üniversite öğrencilerinin genel olarak engellilere yönelik tutumları olumlu yönde çıksa da engelli bireylerle evlilik, engelli bireylerden korkma, kaçınma veya onlar için üzülme ile ilintili olan engellilere yönelik duyarlılık alt boyutunun sosyal beğenirlikle ilişkili olduğunu tespit ettik. Yani kişilerin objektif yanıt vermek yerine engellilik konusunda toplumun onlardan istediği ya da beklendiği şekilde yanıt verdiklerini saptadık dedi.

Ön yargılı veya olumsuz tutumların engelli bireylerin ayrımcılığa maruz kalmalarına ve dışlanmalarına yol açtığını belirten Doç. Dr. Huriye Toker, Türkiye 2011 Nüfus ve Konut Araştırması sonuçlarına göre ülkemizdeki engelli kişi sayısı 4 milyon 882 bindir; ancak engelli bireylerin kayıt altına alınmasında karşılaşılan sorunlar sebebiyle bu sayı daha da yüksek olabilir. Engelli bireylerin dışlanmasına yol açan olumsuz tutumların tespiti ve incelenmesi, ne gibi müdahalelerin geliştirilmesi gerektiğini anlamamıza yardımcı olacaktır. Böylece toplumla bütünleşmeleri için daha sağlam bir zemin hazırlayabiliriz şeklinde konuştu. - İZMİR


Kaynak : Haberler

ETİKETLER : haber Eğitim Arttıkça Engellilere Yönelik Duyarlılık da Artıyor haberler haberi haberleri HABER HABERLER
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Eğitim haberleri

Yazarlar

En çok okunanlar

Arşiv Arama
- -

Asil Haber - Son Dakika Güncel Haber Portalı...
© Copyright 2017 Asil Haber.
GÜNDEM
evden eve nakliyat
SPOR
OYUNLAR
kredi kartı borcu taksitlendirme
EĞİTİM
BAĞLANTILAR
avokado fidanı
Kafkas Dans ekibi
hayır lokması
İstanbul Mehteran