Ekonomi Bakanı Zeybekçi, Türkiye Kosova İş Yatırımı Forumu'na Katıldı

EKONOMİ Bakanı Nihat Zeybekci, 'Biz Kosova'nın Türkiye'ye ihracatının en kısa sürede 50 milyon dolara, 100 milyon dolara, 200 milyon dolara çıkmasını istiyoruz.
Bu haber 2016-10-18 18:19:23 eklenmiş ve 125 kez görüntülenmiştir.

EKONOMİ Bakanı Nihat Zeybekci, Biz Kosova'nın Türkiye'ye ihracatının en kısa sürede 50 milyon dolara, 100 milyon dolara, 200 milyon dolara çıkmasını istiyoruz. Bu da oradaki Türk firmalarımızın yatırımlarıyla, orada üretmek ve Türkiye'ye satmak şeklinde olacaktır dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Kosova Sanayi ve Ticaret Bakanı Hykmet Bajrami, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)'in düzenlediği Türkiye Kosova İş Yatırımı Forumu kapanış oturumuna katıldı.

Bakan Nihat Zeybekci toplantıda yaptığı konuşmasında, Dünyadaki bütün ticaret müşavirlerimiz, yaklaşık olarak 170 ülkedeki 250'nin üzerindeki ticaret müşavirlerimizin tamamı Kosova'nın ticaret müşavirleri olarak hizmet versinler size, ihtiyaç duyduğunuz her yerde. Afrika'daki 39 ülkede ve dünyanın bir çok ülkesindeki Türk ticaret müsteşarlık ofisleri Kosova, kardeş ülkemize, iş dünyası temsilcilerine hizmet versinler. Bununla ilgili resmi teklifimi de yapacağım. En kısa sürede karma ekonomik komisyon veya ikili komisyonumuzun da hayata geçmesi için de Kosova'da yapalım ilk toplantısını. İmzalandı. Bizdeki karşılığı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Sayın Fatma Betül Sayan, DEİK bu görevi alsın, Kosova'da güçlü bir iş forumu yapalım. İş dünyası temsilcilerini yeniden orada bir araya getirelim dedi.

DOSTLUK PASİF HALDE KALACAKSA BİZ ONU PEK İSTEMİYORUZ

Bakan Zeybekci, Kosova'ya önerisi olduğunu ifade ederek, Dünyada bir marka olan bu yıl 86'cısını düzenlediğimiz İzmir Uluslararası Fuarı'nda Kosova onur konuğuydu. Kosova'nın tanıtılması konusunda çok da başarılı geçti. Türkiye'deki tüm fuarlarda ve etkinliklerde Kosova'nın yer alması için Ekonomi Bakanlığı olarak her türlü desteği vermeye hazırız. Gerek ihracatçılar birliklerimizle, gerekse sanayi ve ticaret odalarımızla, diğer tüm kurum ve kuruluşlarımızla tanıtılması için elimizden gelen her türlü desteği vereceğiz. Kosova'nın yatırımlarının Türkiye'de tanıtılmasıyla ilgili olarak destek vermek istiyoruz. Dostluk, pasif halde kalacaksa biz onu pek istemiyoruz. Şu an itibariyle Türkiye'nin Kosova'ya ihracatı 250 milyon dolar civarında. Kosova'nın Türkiye'ye ihracatı ise hemen hemen 0 seviyesinde, 9 milyon. Ama 9'u biz sıfıra yakın diye gördüğümüz için sıfır olarak görüyoruz. Biz Kosova'nın Türkiye'ye ihracatının en kısa sürede 50 milyon dolara, 100 milyon dolara, 200 milyon dolara çıkmasını istiyoruz. Bu da oradaki Türk firmalarımızın yatırımlarıyla, orada üretmek ve Türkiye'ye satmak şeklinde olacaktır. Tanıtımları da bu anlamda çok önemli buluyoruz ve etkisinin olacağına inanıyoruz şeklinde konuştu.

TÜRKİYE'DEN YATIRIMCILARI BEKLİYORUZ

Kosovalı Bakan Bajrami de toplantıda yaptığı konuşmasında, Türkiye zaten Kosova'nın 250 milyon Avro ithalat yaptığı en önemli ticari ortağı. Geliştirmek için elimizden geleni yapacağız. Ülkemizi Türk yatırımcıları bekliyoruz. Bir çok avantajımız var. Nüfusumuzun yüzde 75'i 35 yaşın altında, eğitimli ve düşük maliyetli iş gücümüz mevcut. Özellikle altyapı ve gıda alanlarında Türkiye'den yatırımcıları bekliyoruz dedi. - İstanbul


Kaynak : Haberler

ETİKETLER : haber Ekonomi Bakanı Zeybekçi Türkiye Kosova İş Yatırımı Forumu na Katıldı haberler haberi haberleri HABER HABERLER
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Ekonomi haberleri

Yazarlar

En çok okunanlar

Arşiv Arama
- -

Asil Haber - Son Dakika Güncel Haber Portalı...
© Copyright 2017 Asil Haber.
GÜNDEM
evden eve nakliyat
SPOR
OYUNLAR
kredi kartı borcu taksitlendirme
EĞİTİM
BAĞLANTILAR
avokado fidanı
Kafkas Dans ekibi
hayır lokması
İstanbul Mehteran