Munzur Vadisi'nin 'Dünya Kültür Mirası Listesine' Alınması Talebi

Tunceli Baro Başkanı Barış Yıldırım, Munzur Vadisi Milli Parkı'nın 'Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınması için Baro Yönetim Kurulu olarak Kültür ve Turizm Bakanlığına başvurduklarını bildirdi.
Bu haber 2016-12-02 15:01:19 eklenmiş ve 59 kez görüntülenmiştir.

Tunceli Baro Başkanı Barış Yıldırım, Munzur Vadisi Milli Parkı'nın Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınması için Baro Yönetim Kurulu olarak Kültür ve Turizm Bakanlığına başvurduklarını bildirdi.

Tunceli Baro Başkanlığı Toplantı Salonu'nda, Baro Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte gazetecilere açıklamada bulunan Yıldırım, Tunceli merkez ile Ovacık ilçesi sınırları dahilinde uzanan Munzur Vadisi'nin 42 bin hektarlık bir alanı kapladığını ve Bakanlar Kurulu tarafından 1971 yılında Milli Park olarak ilan edildiğini anımsattı.

Bölgenin Milli Park olarak ilan edilmesinde akarsu kaynakları, endemik bitki türleri, yöreye özgü hayvan türleri, yaban hayvan varlığı, tabiat güzellikleri gibi etkenlerin rol oynadığını belirten Yıldırım, Munzur Vadisi Milli Parkı florasında hali hazırda bin 600 adet bitki türü saptanmış olup, bunlardan yüzde 18'i Munzur'a endemik türlerden oluşmaktadır. Munzur Vadisi Milli Parkı faunasında bulunan bezuvar, yaban keçisi, ur kekliği, kırmızı benekli alabalık endemik türlerdir. dedi.

Bir alanın Dünya Miras Listesine dahil edilebilmesi için Dünya Miras Komitesi tarafından belirlenen olağanüstü evrensel değerini ölçen 6 kültürel ve 4 doğal kriterden en az birini karşılaması gerektiğini, Munzur Vadisi Milli Parkı'nın ise bu kriterlerden birden daha fazlasını bünyesinde barındırdığını ifade eden Yıldırım, şunları söyledi:

Munzur Vadisi Milli Parkı, kriterlerin neredeyse altısını karşılamaktadır. Ülkemizdeki kültürel, doğal mirası araştırmak, geliştirmek, korumak, yaşatmak, değerlendirmek, yaymak, tanıtmak, benimsetmek görevi anayasal bir yükümlülüktür. Sonuç olarak, ilginç özellik ve güzellikleri ile istisnai evrensel değerlere sahip olan Munzur Vadisi Milli Parkı'nın Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme hükümleri gereğince Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınması bakımından Dünya Kültür Mirası Komitesi'ne sunulması için Avukatlık Kanunu'nun 76. ve 95. maddeleri, Anayasa'nın 56. ve 63. maddeleri çerçevesinde 01 Aralık 2016 tarihinde Tunceli Barosu Yönetim Kurulunca karar alınarak Kültür ve Turizm Bakanlığı'na başvuru yapılmıştır.


Kaynak : Haberler

ETİKETLER : haber Munzur Vadisi nin Dünya Kültür Mirası Listesine Alınması Talebi haberler haberi haberleri HABER HABERLER
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Dünya haberleri

Yazarlar

En çok okunanlar

Arşiv Arama
- -

Asil Haber - Son Dakika Güncel Haber Portalı...
© Copyright 2017 Asil Haber.
GÜNDEM
evden eve nakliyat
SPOR
OYUNLAR
kredi kartı borcu taksitlendirme
EĞİTİM
BAĞLANTILAR
avokado fidanı
Kafkas Dans ekibi
hayır lokması
İstanbul Mehteran