MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Kurumlar


Bu haber 2016-10-18 15:26:35 eklenmiş ve 255 kez görüntülenmiştir.

   MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi verilmesi sürecinde, sınav ve belgelendirme sürecine yönelik tüm etkinlikler, MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Kurumlar yani yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarınca yürütülür. Bu nedenle kişi mesleğine yönelik MYK Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmak istiyorsa, önce MYK’nın internet sitesinden mesleğine yönelik ulusal yeterlilikte yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşunu öğrenip, o kuruluşa başvurmalıdır. Sonrasında bu kuruluşlardan tarafından, en doğru biçimde yönlendirileceklerdir.

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Kurumlar, eğitim ve iş dünyası arasında bağ oluşturmak, çalışan ve işveren kesim arasında işbirliği ve uyumun sağlamak, toplumun ekonomik ve sosyal açıdan geliştirilmesi ve nitelikli işgücünün oluşturulması gibi hedeflerle çalışmalarını yürütürler. Mesleki ve teknolojik gelişmelerin işe yansıtılabilmesi de yine temel hedefler arasındadır. MYK Mesleki Yeterlilik Belgesinin getirdiği yasal yaptırımlar konusunda da bilgilendirme ve yönlendirme çalışmaları yapmaktadır. 25 Mayıs 2015 tarihli ve 29366 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ”e göre bu belgeye sahip olmayan kişiler kesinlikle tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde çalışamazlar; bu kişileri işyerlerinde çalıştıran işveren ve işveren vekilleri de ciddi cezai yaptırımlarla karşılaşmaktadırlar. Bunun önüne geçmekte yapılan çalışmaların amaçları arasında yer alır.

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi verilmesinin tüm aşamalarını hazırlayan ve yürüten MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Kurumlar, TÜRKAK (Türk Akreditasyon Kurumu) tarafından akredite edilmiş ve MYK tarafından ulusal yeterlilikte yetkilendirilmiş, sertifikalandırılmış, çoğunluğunu üniversitelerin oluşturduğu 50’nin üstünde firmadan oluşan, personel değerlendirme kuruluşlarıdır. Bu kuruluşlar çalışmalarını, iş piyasasının öncelikleri, ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda bir öncelik sırası oluşturarak gerçekleştirmektedir. Ancak MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi almak için başvuran kişilerin yönlendirme ve belgelendirme işlemleri öncelikli görevleridir. Bu kurumlar kişilere ayrıca, farklı yeterlik ve seviyelerde, birden fazla alana yönelerek buna uygun yeterlilik belgesi alma, alanlar arasında yatay ve dikey geçiş yapabilme imkanı da vermekte; mesleklere ait ulusal standartların oluşturulduğu, işgücünün uygun standartlar çerçevesinde hazırlanan, mesleki eğitim programlarının içindeki eğitilerek bu eğitimin belgelendirildiği, bir sistem yerleştirilmeye çalışmaktadırlar.

Mesleki Yeterlilik Belgesi almak için MYK ve TURKAK tarafından akredite olan CERTURK firması ile irtibata geçebilirsiniz.

http://www.certurk.com

Telefon numaraları:

0216 494 16 98

0216 392 82 68

0216 392 82 69

 

 


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Yaşam haberleri

Yazarlar

En çok okunanlar

Arşiv Arama
- -

Asil Haber - Son Dakika Güncel Haber Portalı...
© Copyright 2017 Asil Haber.
GÜNDEM
evden eve nakliyat
SPOR
OYUNLAR
kredi kartı borcu taksitlendirme
EĞİTİM
BAĞLANTILAR
avokado fidanı
Kafkas Dans ekibi
hayır lokması
İstanbul Mehteran