Paris'te Çorum - Hitit- Hatuşşa'nın Dünya Miras Listesine Alınışının 30. Yıl Konferansı

Çorum’daki “Hitit Başkenti, Hattusa“nın UNESCO tarafından dünya miras listesi’ne alınışının 30. Yıl etkinliği çerçevesinde Paris’te “Hattusa “ tarihi kalıntılarını anlatan bilimsel konferans düzenlendi.
Bu haber 2016-12-02 14:41:17 eklenmiş ve 36 kez görüntülenmiştir.

Çorum'daki Hitit Başkenti, Hattusanın UNESCO tarafından dünya miras listesi'ne alınışının 30. Yıl etkinliği çerçevesinde Paris'te Hattusatarihi kalıntılarını anlatan bilimsel konferans düzenlendi.

Paris'teki Türk Kültür ve Tanıtma ofisinde düzenlenen konferansa, AKP Çorum Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt ile Bilkent Üniversitesi'nde İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesinin Dekan Yardımcısı Mehmet Kalpaklı ve Paris'te yaşayan Arkoloji çalışmalarıyla tanınan Dr. Hatice Gonnet Bağana konuşmacı olarak katıldı.

Paris Türk Kültür ve Tanıtma Müşaviri Serra Aytunç'un konferansa ev sahipliği kurum adına katılımcılara teşekkür etti ve sözü Türkiye'nin Paris Büyükelçiliği görevine yeni atanan Büyükelçi İsmial Hakkı Musa'ya bıraktı. Büyükelçi Musa, Konferansı izlemeye gelenlere Türkiye ve Hattusa ile ilgili kısa bir konuşma yaptı. AKP Çorum Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, Çorumlu ve Hattusalı bir kadın olarak bugün Paris'te UNESCO dünya miras alanına girişiminiz 30. yıl sebebiyle burda sizlere seslenmekten ve sizlerle olmaktan gurur duyuyorum. Hattusa ve Hititler konusunda değerli konuşmacılarımız Madame Gonnet ve Mehmet Kalpaklı, herşeyi sizlere detaylarıyla anlatacaklar. Ben bir eczacı olarak bir vekil olarak sizlere sadece seslenmek istiyorum. Birkaç konuya dikkat çekmek istiyorum Hattusa'yla ilgili Hitit uygarlığının başkenti Hattusa'da Kadeş anlaşması dünyanın ilk barış anlaşması imzalanmış ve bu barış imzalanmasında da kadın ile erkek bir arada yani kraliçe Puduhepa eşiyle birlikte Mısırlı'larla barış anlaşması imzalamış. Yıllar sonra biz dünyada kadın, erkek fırsat eşitliğini tartışıyoruz Parlamentolarda bununla ilgili söylemler geliştiriyoruz bir şeyler anlatmaya çalışıyoruz ama bu zaten yapılmış. Kültür ve kişisel etki yapılarıyla o topraklarda yaşayan ve devam edip giden bir yapıdır. Günümüzde yapılan çalışmalarda özellikle mutfak kültürünün Hititler'den aldığımız gibi aynen devam ediyor olmamız bunun en açık ifadesidir. O yüzden bu sene 30 .yıldönümü kapsamında Hititler ve Hatuşşa'yı tekrar tekrar gündeme getirmek istiyoruz. Sanatsal gösterilerle dünya miras alanı kavramını ülkemizi tanıtmaya ve de anlatmaya çalıştık. Hattuşa UNESCO alanındaki kavramlar açısından çok önemli kültürel miras değerleri bünyesinde barındırıyor. Bu yıl aynı zamanda Hattuşa çivi yazılı tabletlerin UNESCO dünya belgesi proğramında 15. Yılıdır. UNESCO tarafından hazırlanan bir kitabın ön sözünde, UNESCO Genel Direktörü'nün bir giriş yazısında Hitit tabletlerinin bu proğramın en eski tarih dünya belleği unsuru olduğundan bahsettiğini görmek benim için gerçekten çok büyük bir keyfdir. Böyle bir toprakta yaşamaktan gurur duymaktayım. Sözlerimi burda bitirirken Hitit'lerden Paris'e getirdiğimiz havayı Çorum'de ve Hattuşa'da yerinde tenefüs etmeniz beni çok mutlu edecektir. Katılımınızdan dolayı teşekkür ediyor, Çorum'a Hattuşa'ya Türkiye'ye barış dolu güzel bir ülkeye sizleri bekliyorum dedi.

Daha sonra, Sinevizyon gösterimiyle,Çorum'dakiHitit Başkenti, Hattusaile ilgili tarihi kalıntıların gösterimi sunuldu. Sinevizyon gösterimindeki tarihi kalıntılar veHitit ve Hattusaüzerine Bilkent Üniversitesi'nde İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesinin Dekan Yardımcısı Mehmet Kalpaklı ile Dr. Hatice Gonnet Bağana, sinevizyon gösteriminde yer alan tarihi kalıntılar ve Hitit, Hatuşşa kültürü ve mirası üzerine aktarımlarda bulundular. Konferansa, Türkiye'nin Paris Büyükelçiis İsmail Hakkı Musa, Türkiye'nin UNESCO nezdindeki daimi temsilci Büyükelçi Altay Cengiz, Türkiye'nin OECD nezdindeki daimi temsilci Büyükelçi Dr. Erdem Başçı ile Türkiye'nin Paris Başkonsolosu İhsan Emre Kadıoğlu ve Türk ve Fransız davetliler katıldı. Konferans sonrası katılımcılar için düzenlenen kokteyle Türk mutfağından yiyicek ve içecek ikramında bulunuldu. - PARİS


Kaynak : Haberler

ETİKETLER : haber Paris te Çorum - Hitit- Hatuşşa nın Dünya Miras Listesine Alınışının 30 Yıl Konferansı haberler haberi haberleri HABER HABERLER
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Dünya haberleri

Yazarlar

Prekast | medyumlar | Trustmus | Cilt Bakımı | dr slip | elektroniksigarakeyfi.org | Ankara yeminli tercüme
Arşiv Arama
- -

Asil Haber - Son Dakika Güncel Haber Portalı...
© Copyright 2017 Asil Haber.
GÜNDEM
Kafkas Dans ekibi
koltuk
Yemek Takımı
instagram takipçi hilesi 2017
avakado fidanı
SPOR
Canlı Maç İzle
Gebze Evden Eve Nakliyat
film izle
tanıtım yazısı
OYUNLAR
kral oyun
Laminat parke istanbul
EĞİTİM
Hasan Kalyoncu Üniversitesi
evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
BAĞLANTILAR
AstroPay
hayır lokması
paykasa
kredi kartı taksitlendirme
cem tercüme