Telafer Ayan Meclisi, katliama karşı uyardı

Terör örgütü DAEŞin işgalindeki Musul'u kurtarma operasyonuyla ilgili yazılı bir bildiri yayımlayan Telafer Ayan Meclisi, Haşdi Şabinin kente girmesine izin verilmemesi istedi.
Bu haber 2016-12-01 19:21:06 eklenmiş ve 71 kez görüntülenmiştir.

Irak'ta merkezi Musul olan Ninova ilinde, Telaferliler ilçeyi DAEŞ'tan kurtarma operasyonuna ilişkin endişelerini açıkladı. Telafer Ayan  Meclisi, kenti kuşatan Haşdi Şabi'nin şehre girmesine engel olunmasını istedi.

Telafer’den kaçışların başladığı ifade edilen açıklamada, 10 bin kişinin Baaj ve Blej’e, 11 bin kişinin Habbuşe, Harbatülcoz ve Aziz’e, 5 bin kişinin Rakka’ya, bin 500 kişinin de Türkiye sınırına sığındığı kaydedildi.

Çadır, battaniye, yiyecek ve ilaç sıkıntısının yaşandığı kentte, olumsuz hava koşulları nedeniyle 30 çocuğun hayatını kaybettiği açıklandı.

KATLİAM ENDİŞESİ

Planlaması büyük ölçüde ABD tarafından yapılan Musul’u DAEŞ’tan kurtarma operasyonunda, İran destekli milis güçlerinin çatı örgütü Haşdi Şabi’nin Telafer’i işgal etmesi öngörülüyor. Ancak, Haşdi Şabi’nin Telafer’de Sünni sakinleri DEAŞ’la ilişkilendirerek katliam yapmasından ve nüfus yapısını kökten değiştirmesinden  endişe ediliyor.

TELAFER AYAN MECLİSİ

Telafer Ayan Meclisi, ilçedeki güvenlik sorunu nedeniyle geçici olarak Erbil, Duhok, Kerkükkentleri ile Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan aşiret  liderleri, din adamları ve kanaat önderlerinden oluşuyor. 30 üyeden meydana gelen  meclis, ilçedeki durumun terör örgütü DEAŞ’ın 2014’teki işgali öncesindeki duruma  geri döndürülmesi için çalışıyor. Meclis, göç edenlerin geri dönüşlerinin  izlenmesi ve yardım edilmesi, mezhepler arası barışın temini gibi konularda da  çalışıyor.


Kaynak : Haber7

ETİKETLER : Telafer DAEŞ haşdi şabi Telafer Ayan Meclisi Ortadoğu Haberleri
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Dünya haberleri

Yazarlar

En çok okunanlar

Arşiv Arama
- -

Asil Haber - Son Dakika Güncel Haber Portalı...
© Copyright 2017 Asil Haber.
GÜNDEM
evden eve nakliyat
SPOR
OYUNLAR
kredi kartı borcu taksitlendirme
EĞİTİM
BAĞLANTILAR
avokado fidanı
Kafkas Dans ekibi
hayır lokması
İstanbul Mehteran