TREND KANALI NEDİR ?

Piyasalarda tüm fiyat hareketleri toplam arz ve talep miktarına göre oluşur. Ancak bu fiyat hareketlerinin de belirli bir yönü ve döngüsü vardır. Modern teknik analizin kurucusu olan Charles Dow’da piyasa hareketlerinin belirgin bir yönü olduğunu saptayarak trend kavramını ortaya atmıștır. Bu teorinin amacı,piyasadaki fiyat trendini tahmin etmek ve söz konusu olan trende sadık kalarak yatırım yapmaktır.
Bu haber 2017-03-30 21:00:52 eklenmiş ve 261 kez görüntülenmiştir.

Piyasalarda tüm fiyat hareketleri toplam arz ve talep miktarına göre oluşur. Ancak bu fiyat hareketlerinin de belirli bir yönü ve döngüsü vardır. Modern teknik analizin kurucusu olan Charles Dow’da piyasa hareketlerinin belirgin bir yönü olduğunu saptayarak trend kavramını ortaya atmıștır. Bu teorinin amacı,piyasadaki fiyat trendini tahmin etmek ve söz konusu olan trende sadık kalarak yatırım yapmaktır.

 

Trend kavramından farklı olarak, trend kanalı iki paralel çizgiden oluşur. Tıpkı trend çizer gibi,trend çizgileri ardımıyla fiyatların destek direnç noktalarının birleştirilmesiyle oluşan trend kanalında birbirine paralel iki trend çizgisi mevcuttur. Trend kanalı fiyatların  optimum değişim koridorunu gösterir. Kanal yönü piyasada mevcut eğilim yönünü gösterir. Artış eğilimi olduğu zaman trend kanalı artan yöne, düşüş eğilimine geçildiği zaman ise azalan yöne doğru hareket  eder. Trend değişimlerinde belirli bir yön olmadığı zaman trend kanalı yatay düzeydedir.

 

Trend kanalının sahip olduğu bu iki trend çizgisi, destek ve direnç seviyesi olarak takip edilebileceği gibi, alış ve satış işlemleri için uygun seviyeleri belirlemeyede yardımcı olur. Fakat, trend kanalının sağlıklı analiz edilebilmesi için anlamlı bir zaman periyodunda incelenmesi gerekir. Trend kanalı kısa süreli analizlerde doğru sonuçlar vermeyebilir.

 

Foreks Piyasalarında Fiyat Kanalı Ne Demek?

Foreks piyasaları arz e talep durumlarına bakılarak belli bir fiyat aralığı oluşturulur. Bu fiyat aralıkları belli döngü ve yöne doğru şekillenir. Modern teknik analizi bulan kişi Charles Dow piyasalara bakarak fiyat hareketlerinin belli bir yönü olduğunu görmüş ve fiyat kanalı yani trend kavramını ortaya çıkarmıştır. Bu Charles Dow fiyat kanalı teorisi yeni oluşacak fiyatları tahmin ederek, yatırımları yaparken hangi yönde ve nerelerde yapılacağını görmüş oluyoruz.

Trend kavramından trend kanalı kavramı farklıdır. Trend kanalı kavramında 2 birbirine paralel çizgi vardır. Trend çizerken oluşan destek direnç noktalarının birleşimi ile trend kanalı oluşur. Trend kanalında 2 farklı trend çizgisi kullanılır.

Fiyat kanalı ile fiyatlardaki hareket miktarını görebiliriz.  Fiyat kanalları koridor oluşturarak fiyatın yönünü de tespit etmeyi sağlar. Fiyatlar yukarı doğru giderse, fiyat kanalı artış yönünde bir grafik çizer. Eğer azalan bir eğilim olursa fiyat kanalı azalan yönde bir eğilim gösterir. Bununla birlikte eğer fiyat kanalı belli bir yöne gitmediği zaman ise fiyat kanalı paralel olarak hareket eder.

Fiyat kanallarına baktığımızda 2 farklı trend çizgileri ile destek ve direnç noktalarını görebildiğimiz gibi, forekste işlem yaparken alış ve satış işlemleri için hangi seviyelerden nasıl bir işlem yapılması gerektiği konusunda da grafiği okumamıza yardımcı olur. 

Fiyat kanalı kısa sürelerde sağlıklı sonuç vermeyebilir. Belli periyotlar takip edilerek fiyat kanalı kullanılması daha doğru sonuçlar elde etmeyi sağlar.

 

 

Envelope İndikatörü

Görünüş itibarıyla Bollinger bantlarına benzeyen Envelopes, bantların hesaplanış ve oluşturuluşu itibarıyla biraz daha basittir. Envelopes'de bantlar, sadece hareketli ortalamanın belli oranlarda aşağı ve yukarı kaydırılması ise elde edilirler. 

Envelopes'in iki değişkeninden biri olan hareketli ortalama periyoduna karar verirken aynı Bollinger da olduğu gibi fiyat hareketleri daha az olan senetlerde daha kısa periyotlar kullanılabilirken, aşırı fiyat hareketleri olan senetlerde daha uzun periyotlar da kullanılabilir. 

Bantların aşağı ve yukarı yönde ne ölçüde kaydırılacağını gösteren kaydırma oranının belirlenmesinde de fiyat hareketlililiğine bakılması ve fiyat hareketleri daha az olan senetlerde daha küçük kaydırma oranları belirlenirken, aşırı fiyat hareketleri olan senetlerde daha büyük kaydırma oranlarının belirlenmesi gerekmektedir. 

Envelopes'in yorumlanmasında fiyat salınımlarının bant içinde kaldığı ve bir banda ulaşan fiyat hareketlerinin buradan dönerek diğer banda doğru hareket edeceği varsayılır. Bu şekliyle bantların destek direnç gibi algılandığı söylenebilir. Alt banda ulaşılması "al", üst banda ulaşılması ise "sat" sinyali üretmektedir.

Envelopes zarf eğrileri anlamına gelmektedir. Fiyatların alt ve üst bölgelerine iki ayrı eğri çizilir ve fiyatların bu çizgileri limit alarak hareket edeceği varsayılır. Zarf eğrilerinin çizilebilmesi için öncelikle fiyatların hareketli ortalamasının çizilmesi gerekmektedir. Daha sonra bu hareketli ortalama baz alınarak zarf eğrilerini oluşturacak olan alt ve üst eğriler çizilir. Bu eğriler çizilirken yüksek volatililite gösteren senetlerde hareketli ortalamanın %9 ile %12 si arasında eğriler alınırken daha düşük volatilitiye (oynaklığa) sahip hisselerde bu oran %6 ile %9 aralığına çekilebilir.

Forekste birçok indikatör bulunmaktadır. Bunlardan birisi ve en çok kullanılanı olan Envelope indikatörü Bollinger bantları ile benzer tarafları bulunan ama ona göre daha basit hesaplama ve oluşturma sistemi olan bir indikatördür. Piyasa analizlerinde Envelope indikatörü bantlar hareketli ortalamaya bakılarak aşağı ve yukarı yönlü az miktarda ve belli oranlarda kaydırılması ile öğrenilir.

Envelope indikatörü ile piyasa analizi yaparken en önemli nokta periyotlar ve aşağı ve yukarı yönde ne kadar miktar kaydırma yapılması gerektiği konusudur. Bu kaydırmaları yaparken, senetlerde fiyat hareketliliği ne seviyede olduğuna bakılması gerekir.  Eğer fiyat hareketliliği çok az ise az bir kaydırma analiz için yeterli olacaktır. Ama senetlerdeki fiyat hareketliliği çok fazla ise, o zaman daha büyük kaydırma yapılarak analiz yapılması gerekmektedir.

Diğer bir olay ise periyotlardır. Eğer hareketli ortalama periyoduna bakacaksak, Bollinger bantlarında olduğu gibi. Senetlerde fiyat hareketliliği az ise daha küçük periyotlarda, eğer fiyat hareketliliği fazla ise o zaman daha büyük periyotlarda analiz yapabiliriz.

Envelope indikatörü ile piyasa analizini daha da açacak olursak, periyotlar arasında alt ve üst bantlara bakarak işlem yapmalıyız.  İndikatörde eğer piyasa alt banda değmeye başlarsa, mutlaka yukarı yönlü hareket olacak gözüyle bakılır. Yani bu durum alım yapma uyarısıdır. Eğer piyasa üst banda doğru yönelerek, oraya değerse, o zaman bu bize satış yapma işareti vermektedir.


ETİKETLER : TREND KANAL forex ekonomi para piyası
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Ekonomi haberleri

Yazarlar

En çok okunanlar

Arşiv Arama
- -

Asil Haber - Son Dakika Güncel Haber Portalı...
© Copyright 2017 Asil Haber.
GÜNDEM
evden eve nakliyat
SPOR
OYUNLAR
kredi kartı borcu taksitlendirme
EĞİTİM
BAĞLANTILAR
avokado fidanı
Kafkas Dans ekibi
hayır lokması
İstanbul Mehteran