Tüp Bebek Tedavisinde Ovarian Hyperstumulasyon Sendromu (OHSS)

Tüp bebek tedavisinde ilaçlar ile anne adayının yumurtalıkları baskılanır. Buradaki amaç yumurtalıklarda normal aylarda sadece 1-2 yumurta gelişimini tamamlarken, ilaç tedavisi bu sayıyı 8-10'a çıkarmaktır
Bu haber 2017-03-12 12:08:04 eklenmiş ve 109 kez görüntülenmiştir.

Tüp bebek tedavisinde ilaçlar ile anne adayının yumurtalıkları baskılanır. Buradaki amaç yumurtalıklarda normal aylarda sadece 1-2 yumurta gelişimini tamamlarken, ilaç tedavisi bu sayıyı 8-10'a çıkarmaktır. Daha fazla yumurta demek tüp bebek tedavisinde daha fazla deneme ve başarı şansının daha da artması demektir. Kullanacağınız ilaç dozu ilk muayeneniz sonrası doktorunuz tarafından belirlenir. Bu ilaçlar deri altına enjekte edeceğiniz iğneler şeklindedir. Çoğu hasta bu ilaçları kendi kendine uygulayabilmektedir. Yine de eğer kendi kendine yapamayacağınızı düşünüyorsanız bir tanıdığınızdan, sağlık merkezlerinden ya da eczacınızdan yardım alabilirsiniz.

Ovarian Hyperstumulasyon Sendromu ise, tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlara bazı hastaların aşırı tepki vermeleri durumudur. Tüm tüp bebek vakalarının %2-3'ü bu gruba giren hastalardır. Doktorun doğru teşhis koyamadığı durumlarda bu durum hastayı ölüme kadar götürebilir. Tabii ki de tecrübeli bir tüp bebek doktoru bu tip hastaları önceden muayene esnasında tanır ve ona göre ilaç dozlarını ayarlar ama yine de istisnalar olabilmektedir. Bu gruba girip girmediğiniz en net adetinizin 2. 3. günü olduğunuz muayenede ultrason eşliğinde görülür. Her ay yumurtalıklarınızda kesecikler gelişir. Bu keseciklerde yumurtalar olgunlaşır ve biri önce tüplere sonra da burada sperm ile döllenip rahme yerleşir. İşte bu kesecikler adetinizin 2. 3. günü ultrason eşliğinde muayene edildiğinizde sizin bir OHSS vakası olup olmadığınızı en net şekilde doktorunuza söylemektedir. Eğer ki bu keseciklerin sayısı 15 ve üzerindeyse risk grubundasınız demektir. Bu durumda ilaç dozunun doğru ayarlanması çok önemlidir. Aşırı ilaç soruna yol açacak ve sizi tehlikeye atacaktır. Bir diğer yöntem ise ilaç kullanılmadan ya da minimum ilaç kullanarak tüp bebek tedavisi olacaktır.

OHSS'de yanlış dozda ilaç kullanımı demek, yumurtalıklarda daha fazla kesecik oluşması demek ve buna bağlı olarak bölgede daha fazla baskının ortaya çıkması demektir. Bununla birlikte ciğerlerinize de baskı olacağından nefes almakta güçlük çekebilirsiniz,bunun nedeni kanınızdaki sıvının karın içini kaplayan bölgeye sızıp dolmasıdır. Bunlara bağlı olarak karın bölgesinde şişlik ve kilo artışı da yaşamanız mümkün. Bu vakalarda ölüme giden neden ise, kanda pıhtı oluşması ve bunun beyne giderek ölüme neden olmasıdır. Tabii bu durumu en teknik haliyle ele aldığımızda çıkan sonuçlar bu yöndedir. Kendini uzun yıllardır tüp bebek sektörüne adamış bir doktorda, bir tüp bebek merkezinde bu tarz sorunlar yaşamanız oldukça düşük ihtimallerdir. Yine gideceğiniz tüp bebek merkezini ve tüp bebek doktorunun uzun yıllardır başarıyla hizmet verdiğinden emin olmanız sağlığınız için çok önemlidir.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Sağlık haberleri

Yazarlar

medyumlar Cilt Bakımı - elektroniksigarakeyfi.org | Hasan Kalyoncu Üniversitesi| Kafkas Dans ekibi| hayır lokması| avakado fidanı| paykasa| kral oyun| evden eve nakliyat| Canlı Maç İzle
Arşiv Arama
- -

Asil Haber - Son Dakika Güncel Haber Portalı...
© Copyright 2017 Asil Haber.
GÜNDEM
instagram takipçi hilesi 2017
hazır web sitesi
SPOR
ev eşyası depolama
film izle
tanıtım yazısı
OYUNLAR
Gençlik filmleri
kredi kartı borcu taksitlendirme
EĞİTİM
evden eve nakliyat
Zynga poker chip
film izle
Ankara yeminli tercüme
BAĞLANTILAR
film izle
viagra
kredi kartı borcu taksitlendirme
nakliyat
ankara iskele kiralama
joyetech elektronik sigara