Tüp bebek tedavisinde PGT yöntemi

Tüp bebek tedavisi hem kısırlık sorunu yaşayan çiftlere umut olmakta hem de diğer yöntemlerle birlikte çeşitli hastalıklarla uğraşan ailelerin dermanı olmaktadır.
Bu haber 2017-03-09 14:54:24 eklenmiş ve 266 kez görüntülenmiştir.

Tüp bebek tedavisi hem kısırlık sorunu yaşayan çiftlere umut olmakta hem de diğer yöntemlerle birlikte çeşitli hastalıklarla uğraşan ailelerin dermanı olmaktadır. Bunlar arasında ailede taşınan hastalıklı bir genin çocuğa geçmesini engellemek, akdeniz anemisi olan diğer çocuklarına uygun donör olması adına yeniden sağlıklı çocuk sahibi olmak ve cinsiyet tayini (bebeğin hangi cinsiyette olmasını isteyen aileler için) yöntemleri PGT Yöntemi ile birlikte tüp bebek tedavisiyle gerçekleşmektedir.

Peki bu PGT Yöntemi nedir?
PGT, Preimplantasyon Genetik Tanı olarak açabiliriz. Orijinali Preimplantation Genetic Diagnosis yani implantasyon Öncesi (Embriyo ana rahmine yerleştirilmeden önce) Genetik Tanı.
Bu yöntemde embriyo oluştuktan sonra, embriyodan alınan biopsi genetik incelemeye gönderilir. Bu incelemede hangi gene bakılması gerekiyorsa, örneğin bir hastalık araştırılıyorsa ona göre değerlendirilir ve sağlıklı embriyolar işaretlenip, hastaya bu sağlıklı embriyoların aktarımı gerçekleşir. Eğer ki PGT Yöntemi cinsiyet seçimi (Cinsiyet tayini) için gerçekleştiriliyorsa, aile kız bebek ya da erkek bebek seçimini oluşan embriyolardaki XX (Kız), XY (Erkek) genlerine bakılır ve ailenin istediği cinsiyetteki embriyolar rahme transfer edilerek, gebeliğin oluşması beklenir.

PGT Yöntemi Trizomi 21 yani DOWN sendromu olmak üzere bir çok hastalığı teşhisi için kullanılmakta olan bir yöntemdir ve Türkiye'deki bir çok Tüp Bebek Merkezinde başarıyla uygulanan bir yöntemdir. Hatta Türkiye'deki maliyetlerin düşük olması ve başarı oranlarının da daha yüksek olması sebebiyle, bir çok ülkeden Türkiye'ye tedavi olmak için çiftler gelmektedir.


ETİKETLER : Tüp bebek tedavisinde PGT yöntemi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Sağlık haberleri

Yazarlar

En çok okunanlar

Arşiv Arama
- -

Asil Haber - Son Dakika Güncel Haber Portalı...
© Copyright 2017 Asil Haber.
GÜNDEM
evden eve nakliyat
SPOR
OYUNLAR
kredi kartı borcu taksitlendirme
EĞİTİM
BAĞLANTILAR
avokado fidanı
Kafkas Dans ekibi
hayır lokması
İstanbul Mehteran